top of page

14 marca - Święto Liczby Pi



W dniu 25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki (International Day of Mathematics-IDM).


Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.


LICZBA PI - CIEKAWOSTKI Liczba Pi jest naprawdę niesamowitą liczbą.

- Co roku 14 marca obchodzone jest święto liczby Pi. Tego samego dnia urodził się Albert Einstein. Pierwszy raz święto to było obchodzone w 1988 roku. Święto jest hucznie obchodzone w Ameryce, w Polsce z roku na rok również zyskuje na popularności.

- Symbol liczby Pi został pierwszy raz użyty w 1706 roku.

- Nazwa liczby Pi nie pochodzi od imienia (jak wiele osób myśli) Pitagorasa, a od greckiego słowa, które oznacza obwód (perimetron).

- W starożytności liczba Pi była stosowana przy rolnictwie i budownictwie.

- Informacje o liczbie Pi znajdziemy również w Biblii w Starym Testamencie.

- W III wieku naszej ery Chiński matematyk oszacował, że liczba Pi wynosi 4,14159.

- W Warszawie został pobity rekord tak zwanego - żywego łańcucha rozwinięcia liczby Pi. 627 osób stało z karteczkami. Każda jedna osoba, to jedna liczba po przecinku. W ten sposób powstało żywe rozwinięcie liczby Pi.

- Liczba Pi jest inspiracją dla wielu artystów. Jest to częsty motyw w książkach np. w powieści “Kontakt” Carla Sagana lub “Pi” w książce Darrena Aronofsky'ego.

- W pierwszych stu milionach liczb po przecinku liczby Pi mamy niemal 75% prawdopodobieństwa, że znajdziemy tam datę swojego urodzenia w formacie - dzień/miesiąc/rok.

- Istnieje również prawdopodobieństwo, że gdy przejrzymy pierwsze 2 miliardy cyfr po przecinku liczby Pi znajdziemy tam swój numer telefonu.

- Osobą, która potrafiła na pamięć wymienić najdłuższe rozszerzenie liczby Pi był 60 letni Japończyk. Może to się wydać niemożliwe, ale zapamętał aż 70 030 liczb po przecinku. Pobijanie rekordu Guinessa trwało 16 godzin.

- Istnieje nawet światowy ranking, który informujący, ile zapamiętano cyfr po przecinku liczby Pi. Ranking ten znajdziecie tutaj: https://www.pi-world-ranking-list.com/?page=lists&category=pi

- Liczba Pi jest wykorzystywana w książkach, serialach i filmach np. w jednym z odcinków Star Treka komputer ma za zadanie podać ostatnią cyfrę po przecinku liczby Pi - jak wiemy ta liczba jest nieskończona.

- Jeżeli podzielimy obwód Cheopsa przez jego podwójną wysokość otrzymamy liczbę Pi w rozwinięciu do czterech miejsc po przecinku.

- W rozwinięciu liczby Pi zero znajduje się dopiero na 32 miejscu.

- Nigdy nie obliczymy dokładnie obwodu i obszaru okręgu, ponieważ nie znamy całej liczby Pi, a jak wiemy ta liczba jest nieskończona.

- Denica McKeller (aktorka) zachęca dziewczyny do nauki matematyki. W ramach oswajania dziewczynek z tą dziedziną nauki zaśpiewała fragment liczby Pi do piosenki z Dziadka do Orzechów.

- Naukowcy badający istnienie istot pozaziemskich wysłali w kosmos drogą radiową wiadomość, w której znajduje się między innymi wartość liczby Pi. Naukowcy wierzą, że istoty żyjące w kosmosie (o ile takie są) znają tę liczbę i odczytują komunikat.



"PI" w naszej bibliotece

Liczba Pi - Wisława Szymborska

Po­dzi­wu god­na licz­ba Pi

trzy koma je­den czte­ry je­den.

Wszyst­kie jej dal­sze cy­fry też są po­cząt­ko­we,

pięć dzie­więć dwa po­nie­waż ni­g­dy się nie koń­czy.

Nie po­zwa­la się ob­jąć sześć pięć trzy pięć spoj­rze­niem

osiem dzie­więć ob­li­cze­niem

sie­dem dzie­więć wy­obraź­nią,

a na­wet trzy dwa trzy osiem żar­tem, czy­li po­rów­na­niem

czte­ry sześć do cze­go­kol­wiek

dwa sześć czte­ry trzy na świe­cie.

Naj­dłuż­szy ziem­ski wąż po kil­ku­na­stu me­trach się ury­wa

po­dob­nie, choć tro­chę póź­niej, czy­nią węże ba­jecz­ne.

Ko­ro­wód cyfr skła­da­ją­cych się na licz­bę Pi

nie za­trzy­mu­je się na brze­gu kart­ki,

po­tra­fi cią­gnąc się po sto­le, przez po­wie­trze,

przez mur, liść, gniaz­do pta­sie, chmu­ry, pro­sto w nie­bo,

przez całą nie­ba wzdę­tość i bez­den­ność.

O, jak krót­ki, wprost mysi, jest war­kocz ko­me­ty!

Jak wą­tły pro­mień gwiaz­dy, że za­krzy­wia się w lada prze­strze­ni!

A tu dwa trzy pięt­na­ście trzy­sta dzie­więt­na­ście

mój nu­mer te­le­fo­nu twój nu­mer ko­szu­li

rok ty­siąc dzie­więć­set sie­dem­dzie­sią­ty trze­ci szó­ste pię­tro

ilość miesz­kań­ców sześć­dzie­siąt pięć gro­szy

ob­wód w bio­drach dwa pal­ce sza­ra­da i szyfr,

w któ­rym sło­wicz­ku mój a leć, a piej

oraz upra­sza się za­cho­wać spo­kój,

a tak­że zie­mia i nie­bo prze­mi­ną,

ale nie licz­ba Pi, co to to nie,

ona wciąż swo­je nie­złe jesz­cze pięć,

nie byle ja­kie osiem,

nie­ostat­nie sie­dem,

przy­na­gla­jąc, ach, przy­na­gla­jąc gnu­śną wiecz­ność

do trwa­nia.



Życie Pi - Yann Martel

Powieść zdobywcy Nagrody Bookera.

Ponad 17 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Kultowa adaptacja filmowa w reżyserii Anga Lee.


Szesnastoletni Hindus Piscine Molitor, nazywany Pi – który jest jednocześnie wyznawcą hinduizmu, chrześcijaninem i muzułmaninem – po szczęśliwym dzieciństwie spędzonym w Indiach płynie do swojej nowej ojczyzny, Kanady. Po zatonięciu japońskiego frachtowca dryfuje po oceanie w szalupie ratunkowej. Za towarzyszy podróży ma jedynie ocalałe z katastrofy zwierzęta: ranną zebrę, hienę cętkowaną, orangutana i tygrysa bengalskiego. W prawdziwym życiu pokojowa koegzystencja tej piątki byłaby niemożliwa, ale w tej baśniowej historii o sile przetrwania i nadziei wszystko jest możliwe.


Jest w tej książce jednak jeszcze druga wersja zdarzeń, znacznie bardziej prawdopodobna i bardziej przerażająca. Grupa rozbitków kurczy się i w końcu w szalupie pozostają tylko Pi i tygrys, a odyseja przez Pacyfik staje się walką o życie – z olbrzymim kotem, głodem i morskim żywiołem. I tylko silna wiara może pozwolić przetrwać w tych warunkach przez 227 dni.




Comments


Biblioteka szkolna

III Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu
  • facebook-icon.png
  • instagram biblioteka
  • alicebliss3.jpg
  • kopernik portret.jpg
bottom of page