BIBLIOTEKA (nie) od święta
Biblioteka szkolna III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja w Kaliszu od lat realizuje swój nowatorski projekt edukacyjny „Biblioteka (nie) od święta”. Są to mini wykłady prezentowane na długich przerwach oczywiście w bibliotece. Projekt swój debiut miał już w 2014 roku, kiedy to po raz pierwszy został zrealizowany wykład o Ukrainie. W ten sposób zaakcentowaliśmy „Dzień Jedności Ukrainy”, a pierwszy wykład zaprezentowała Michalina Pikuzińska.
Dzięki współpracy z nauczycielami i uczniami zostało zaprezentowanych ponad 50 wykładów o różnorodnej tematyce.
Tydzień Książek Zakazanych
Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie mające na celu zachowanie wolności słowa, wolności czytania i zaprzestania cenzury w literaturze i sztuce.
Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych (Banned Books Week) i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe i w pewien sposób są z niego dumni.
W naszej szkole oprócz wystaw tematycznych, zapraszamy uczniów do konkursu fotograficznego "Zdjęcie z zakazaną książką".
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Tradycje MMBS sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej bibliotece zapraszamy społeczność kopernikowską do udziału w projektach i wykładach tematycznych. Przez cały październik uczniowie mogą wziąć udział w akcjach biblioteki szkolnej, które każdego roku są modyfikowane i uatrakcyjniane. Zachęcamy młodzież do uczestnictwa konkursów fotograficznych z książką w tle.
Projekt WIOSNA
"Na poniedziałkowej (25 marca 2013 o godz. 9:00, sala 22) Radzie Pedagogicznej przedstawiony został projekt wiosna - autorską realizację tematu wiosny w miniwystąpieniach uczennic klas I (o różnym profilowaniu), co jest niekwestionowaną wartością realizowanego przedsięwzięcia, obok pozyskiwania i przetwarzania informacji. Tekstom kultury autorki: Klaudia Sołdyńska i Agnieszka Wiatrowska z I F, Michalina Pikuzińska z I A, Klaudia Karbowska i Monika Kowalska z I G2 przeciwstawiły porę roku w ujęciach fenologii, astronomii; porę roku termiczną i obyczajowo-rytualną, czy gospodarską (elementy ludyczne). Po tematy wiosenne w muzyce sięgnęli już m.in. Antonio Vivaldi, kultowe zespoły The Beatles, The Doors, Phil Collins, a nawet Marek Grechuta, czy poprockowy Muniek Staszczyk z T.Love. Muzycznemu zapotrzebowaniu na wiosnę w sztuce odpowiada coraz częściej konwencja groteski lub piosenka kabaretowa (Kabaret Potem). Będą również alegorie wiosny, wiosenne animacje i wariacje, warianty tematu w malarstwie oraz szkicach; artystyczne ujęcia realistyczne, obok impresjonizmu, naturalizmu, symbolizmu, czy surrealizmu, a nawet technika oniryczna. Impresyjne malarstwo pejzażowe Van Gogha, Claude'a Moneta, realizm Józefa Chełmońskiego oryginalnie zestawione z Salvadorem Dalim, malarską secesją Alfonsa Muchy i symboliczną wieloznacznością Jerzego Dudy-Gracza.
Literatura: Franciszek Karpiński w sielance konwencjonalnej porówany z poetycką wizją Wiosny według Juliana Tuwima. W końcu epos i proza: Adam Mickiewicz (fragment epopei narodowej), Lew Tołstoj, Stefan Żeromski, Władysław Stanisław Reymont i Bruno Schulz. Fragmenty tekstów literackich będzie interpretował Mateusz Banasiewicz z kl. I A. Całość dopełni próba autorskiego wpisania się w nurt poezji lingwistycznej - swoiste połączenie językowych kalamburów i poezji ilustrowanej kaligramami.
Po świętach autorki wiosennych prezentacji zaprezentują się trzecioklasistom, przypominając najważniejsze założenia prezentacji maturalnej."